Fotowoltaika to technologia zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną czyli wytwarzaniem prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Fotowoltaika w dniach pełnego nasłonecznienia czyli w okresie wiosenno-letnim jest w stanie zapewnić pełne zapotrzebowanie na energię elektryczną a wygenerowane nadwyżki prądu przesłać i zgromadzić w sieci energetycznej. (bilansowanie energii)
Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaicza produkuje energię elektryczną, która w pierwszej kolejności jest zużywana na własne potrzeby. W okresach pełnego nasłonecznienia mogą powstać nadwyżki energii, które w przypadku niewykorzystania trafiają do sieci energetycznej. Sieć staje się wtedy magazynem energii. Zgromadzone nadwyżki można odebrać w miesiącach mniejszego nasłonecznienia. Właściciel instalacji fotowoltaicznej staje się prosumentem.
Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii operatorzy systemów dystrybucyjnych są zobowiązani stosować system opustów z klientami, którzy użytkują mikroinstalacje OZE.
Sposób rozliczania czyli wielkość opustów zależy od wielkości instalacji fotowoltaicznej. Właściciele elektrowni słonecznych o mocy do 10 kW za każdy 1 kW oddany do sieci mogą odebrać 0,8 kW. Właściciele instalacji powyżej 10 kW do 50 kW mają możliwość odebrania 0,7 kW za każdy 1 kW oddany do sieci elektrycznej.
Nowelizacja ustawy o OZE, która weszła w życie pod koniec czerwca 2019 roku definiuje pojęcie prosument.
Zgodnie z ustawą prosument to osoba, która wytwarza energię elektryczną z odnawilanych źródeł energii na własne potrzeby za pomocą mikroinstalacji,, może ją magazynować i przekazywać nadwyżki do sieci energetycznej by odebrać je w późniejszym okresie.
W świetle znowelizowanej ustawy o OZE wprowadzono tzw. Pakiet Prosumencki. Zakłada on, że prosumentem może zostać osoba indywidualna, małe i średnie firmy, spółdzielnie gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Dzieki wprowadzonym zmianom w ustawie OZE podmiote te mogą wytwarzać energię elektryczną z odnawialnych źródel energii na własne potrzeby, magazynować energię oraz nadwyżki przekazywać do sieci dystrybutora.
Panele (moduły) fotowoltaiczne inaczej panele słoneczne zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, w których następuje przemiana (konwersja) energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną w wyniku zjawiska fotowoltaicznego. Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z materiałów półprzewodnikowych najcześciej z krzemu. Pojedyncze ogniwo wytwarza bardzo niskie napięcie, dlatego łączy się je szeregowo w panel fotowoltaiczny by uzyskać większą moc.
Panele fotowoltaiczne to podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej.
Panel fotowoltaiczny w wyniku efektu fotowoltaicznego przemienia energię słoneczną w energię elektryczną. Panel generuje prąd stały (DC) i dzięki specjalnym przewodom przesyła go do falownika (inwertera), który przekształca prąd stały (DC) w prąd przemienny (AC) o napięciu 230 V. Wytworzony w ten sposób prąd wykorzystywane jest na własne potrzeby np. do zasilania urządzeń domowych.
Instalacja fotowoltaiczna to zespół urządzeń , których zadaniem jest przetworzyć energię słoneczną w energię elektryczną. Najważniejszymi elementami zestawu fotowoltaicznego są panele fotowoltaiczne oraz falownik (inwerter). Dodatkowo instalacja posiada przewody solarne, stelaże, zabezpieczenia AC/DC, licznik energii.
Panele fotowoltaiczne to podstawowy element instalacji fotowoltaicznej. Podstawowy podział paneli ze względu na ich rodzaj to: panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne.
Czym różnią się od siebie oba rodzaje paneli?
Różnica w procesie produkcji
Panele polikrystaliczne zbudowane są z ogniw, te z kolei wytwarzane są z wielu kryształów krzemu. Rozwiązanie to jest produkcyjnie proste i co za tym idzie stosowane od wielu lat.
Panele monokrystaliczne wytwarzane są z jednego kryształu krzemu. Produkcja jego jest bardziej wymagająca co z tym idzie droższa.
Różnica w wyglądzie
Panele polikrystaliczne mają barwę niebieską i są całkowicie prostokątne, panele monokrystaliczne charakteryzują się ciemną barwą aż do całkowicie czarnych, a ogniwa w panelu mają ścięte narożniki.
Inaczej inwerter, jest sercem instalacji fotowoltaicznej i jednocześnie nieodłącznym jej elementem. Inwerter odpowiedzialny jest za przetworzenie prądu stałego produkowanego przez panele fotowoltaiczne w prąd przemienny.
Licznik dwukierunkowy to nieodłączny element instalacji fotowoltaicznej. Przystosowany jest do pomiaru energii elektrycznej oddawanej do sieci i pobieranej z sieci.
System On-Grid to instalacja fotowoltaiczna, która pozwala na bieżące korzystanie z energii produkowanej przez zestaw na własne potrzeby oraz przekazywanie do sieci energetycznej nadwyżek w celu zmagazynowania energii.
System Off-Grid to instalacja fotowoltaiczne nie podłączona do sieci energetycznej. Generowany przez panele fotowoltaiczne prąd jest magazynowany w akumulatorach.
Instalację fotowoltaiczną można umiejscowić na dachu budynku, którego jesteśmy właścicielem, lub gruncie. Istotne znaczenie ma połać dachu, na którym nastąpi montaż instalacji PV. Najbardziej optymalnym jest kierunek południowy.
Podstawowoa różnica pomiędzy panelem fotowoltaicznym a panelem słonecznym polega na tym, że pierwszy zamienia energię słoneczną w energię elektryczną produkując prąd, drugi zaś zamienia energię słoneczną w energię cieplną produkując ciepło wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.
Odnawialne źródła energii (energia wiatrowa, energia słoneczna, energia hydroelektryczna, energia geotermalna, biomasa, biopaliwa) stanowi alternatywę dla paliw kopalnych i przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.